Béla Bugár: Plníme náš program pre vytváranie dôstojného, zdravého a spokojného života občanov

Predseda Most-Híd Béla Bugár vyzdvihol na dnešnej tlačovej besede najdôležitejšie priority strany Most-Híd na rok 2017, ktoré vychádzajú z troch hlavných pilierov strany - právny štát, rozvoj regiónov, menšiny a občianska spoločnosť

Rastúci populizmus, osobné spory, nenávisť boli podľa Bélu Bugára najväčším negatívom politiky v uplynulom roku. „Chcem zdôrazniť, že tieto spôsoby mne a strane Most-Híd boli, sú a stále budú cudzie. Nič totiž neriešia. Neprinesú viac práce, ani lepšie životné podmienky, ani viac práva,” uviedol predseda Most-Híd. Zároveň mu vo verejnom priestore chýbalo viac racionálnej diskusie a slušnosti. Preto je podľa neho dôležité, aby v tomto roku 2017 oveľa viac zaznieval hlas rozumu, ktorý jediný môže priniesť potrebné podmienky na dôstojný, zdravý a spokojný život občanov.  „Strane Most-Híd sa podarilo v tejto koalícií presadiť takmer 90% našich priorít, ktoré postupne plníme. To bude našim cieľom aj v tomto roku, lebo do vlády sme išli práve preto, aby sme plnili náš program,“  vyhlásil Béla Bugár.

V prvom pilieri právny štát sa chce strana sústrediť na uvádzanie zákonov prijatých v minulom roku do života. „Bude veľmi dôležité, aby zmeny priniesli pre ľudí férovejšie exekúcie alebo dali druhú šancu tým, čo sa ocitli v dlhovej špirále. Takisto, aby nový protischránkový zákon priniesol viac transparentnosti do obchodov so štátom,” pomenoval konkrétne príklady Béla Bugár. Zároveň Most-Híd bude presadzovať zmenu v spôsobe výberu prezidenta policajného zboru, ako aj oddelení policajnej inšpekcie od pôsobnosti ministerstva vnútra. Jednou z dlhodobých priorít strany Most-Híd je aj zmenšovanie priestoru pre korupciu na čo by mala slúžiť aj tzv. protikorupčná doložka pri prijímaní nových zákonov.

V druhom pilieri rozvoj regiónov sa chce strana sústrediť na zdravší život v našich mestách a dedinách, čistejší vzduch a vodu, výchovu k ekologickému rozmýšľaniu a prísnejšiu ochranu prírody. „Začne fungovať Zelený vzdelávací fond, pripravujeme opatrenia na zníženie emisií. Pripravuje sa aj novela zákona o odpadoch, ktorá bude riešiť problémy, s ktorými sa potýkajú podnikatelia,” uviedol Bugár. Viac peňazí pôjde podľa neho aj na ochranu pred povodňami a na zvyšovanie kvality vody v obciach a mestách.  Na to, aby regióny boli rozvíjateľné musia byť zastihnuteľné. „Preto ministerstvo dopravy bude pokračovať v príprave výstavby ďalších úsekov rýchlostných ciest, predovšetkým v projektovej dokumentácii a výkupov pôdy. Vládna koalícia bude iniciovať aj racionálnu diskusiu na tému otvorenia ústavného zákona o dlhovej brzde,” dodal Bugár.

V treťom pilieri sa strana Most-Híd naďalej sústrediť na vytváranie takých podmienok pre menšiny,  aby sa každý občan Slovenskej republiky cítil v tejto krajine doma.  „Tu považujem za prelomové prijatie zákona o Fonde na podporu menšinových kultúr, ktorý je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Bude to opatrenie, ktoré po dlhých 28 rokoch systémovo vyrieši financovanie menšinovej kultúry,” povedal Bugár. Zároveň sa pripravujú zákonné zmeny týkajúce sa používania jazykov národnostných menšín či už prostredníctvom dvojjazyčných tabúľ alebo používania menšinového jazyka v súdnych sporoch. „V otázkach marginalizovaných komunít pokladáme za nevyhnutnosť poukázať na fakt, že ich riešenie je aj v záujme väčšinového obyvateľstva. Musíme dať šancu ľuďom a deťom z týchto komunít, aby mali možnosť chodiť do škôlok a škôl, pracovať a vylepšovať svoje bývanie,” spresnil priority v tejto oblasti Bugár.

Okrem spomenutých troch pilierov bude strana pracovať aj na našich ďalších prioritách, ktoré presadili do programového vyhlásenia vlády. „Týka sa to otázok starodôchodcov, ktorí by sa po dlhých rokoch mali dočkať zvýšenia svojich dôchodkov. Zároveň má Slovensko na to, aby zlepšovalo postavenie živnostníkov a malých podnikateľov, pre ktorých by sme chceli dosiahnuť zníženie odvodov,” vyhlásil Bugár. V roku 2017 sa chcú venovať aj podpore miestnych farmárov a producentov potravín, aby dostávali svoje produkty jednoduchšie na trh a vo svojich regiónoch ich mohli ponúkať aj školám, škôlkam a závodom, a to aj zmenami v zákone o verejnom obstarávaní.

„Chceme sa sústrediť na to, aby ľudia pocítili, že sa Slovensku a im darí, že ich životné podmienky sa zlepšujú. Je to náš cieľ a urobíme pre to maximum,“ uzavrel predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

 

Zdielať: