CSÉFALVAYOVÁ: Som prekvapená, že debata o tom, či byť v jadre EÚ je vôbec na stole

Pozícia v jadre EÚ nám pomôže najefektívnejšie napredovať, tvrdí Cséfalvayová

BRATISLAVA 30. augusta (SITA) – Poslankyňa NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) je prekvapená, že debata o tom, či byť v jadre EÚ je vôbec na stole. „Len slepý nevidí, že členstvo v EÚ a účasť na týchto procesoch napomáha slovenskej ekonomike a životnej úrovni ľudí. Slovensko napríklad od vstupu do EÚ do konca roku 2015 získalo z európskeho rozpočtu vyše 18,6 miliardy eur. Ak by sme odpočítali to, čím sme do rozpočtu prispeli, tak čistá finančná pozícia Slovenska voči EÚ bola viac ako 12 miliárd eur,“ povedala pre agentúru SITA.

Poslankyňa sa tiež na Úniu nepozerá cez ružové okuliare a vidí aj jej nedostatky, považuje však za veľmi naivné predstavy, že budeme súčasťou nejakého spoločenstva, ktoré bude na 100 percent realizovať opatrenia len pre náš prospech a my nebudeme musieť robiť žiadne kompromisy ani ústupky. „To jednoducho nejde v žiadnom spoločenstve. Za ešte väčšiu utópiu považujem predstavu, že budeme niekde bokom od integračných procesov, nebodaj sa úplne izolujeme, postavíme si okolo Slovenska plot a všetci tu budeme žiť spokojne, až kým nepomrieme,“ uviedla podpredsedníčka Výboru pre európske záležitosti Katarína Cséfalvayová.

Cséfalvayová upozorňuje, že svet je globalizovaný a globalizuje sa čoraz viac, Slovensko je pritom malou otvorenou ekonomikou, kde 85 % vývozu smeruje na trhy Európskej únie. „Slovensko neleží na ložiskách nerastného bohatstva a geopolitickej stability, naopak, ležíme vo sférach, ktoré by vždy boli predmetom veľmocenských zápasov tak, ako to bolo aj v minulosti. A som preto presvedčená, že vstup do EÚ bol tým najlepším, čo sa nám mohlo stať a vidím naďalej pozíciu v jadre za cestu, ktorá najefektívnejšie pomôže napredovať v ďalšom ekonomickom raste a raste životnej úrovne,“ povedala Cséfalvayová.

Zdielať: