Most-Híd: Vyjadrenia spochybňujúce potrebu účasti Slovenska v európskom integračnom jadre považujeme za škodlivé a nekompetentné

Členstvo Slovenska v EÚ je podľa strany Most-Híd výsledkom vôle občanov SR, ktorí v spolupráci s najvyspelejšími krajinami na kontinente videli a vidia najzmysluplnejšiu cestu pre rozvoj, spoluprácu, dobiehanie životnej úrovne a bezpečnosť Slovenska.

Tí, čo spochybňujú potrebu Slovenska patriť k integračnému jadru, neponúkajú ani náznak žiadnej zmysluplnej a reálnej alternatívy pre ekonomický progres a bezpečnostne garancie. Naopak otvárajú priestor pre populistické experimenty a extrémizmus.

Z toho sa samozrejme tešia najmä tí, ktorým vadí silná a spolupracujúca Európa. Už teraz sme svedkami politických a finančných pohybov, ktorých zámerom je destabilizácia Európy a prekreslenie sfér vplyvu. Je smutné, že aj na Slovensku si našli obetavých a krátkozrakých agentov, mimo iných aj tých, ktorí v roku 2012 predpovedali rozpad Eura v priebehu niekoľkých rokov.

Samotné členstvo Slovenska v EÚ je úspešným príbehom, výsledkom ktorého sú zásadný ekonomický rast hospodárstva, dobiehanie životnej úrovne krajín bez komunistickej minulosti a rešpekt Slovenska, ako spoľahlivej a zodpovednej krajiny. Podobné príbehy napísali aj ďalšie štáty bývalého východného bloku a niet preto divu, že o čo najrýchlejšiu integráciu usilujú takmer všetky štáty na Balkáne a východe Európy, ktoré v EÚ nie sú.

Zodpovednú politiku a spoluprácu s tými najvyspelejšími v EÚ preto Most-Híd aj naďalej považuje za základný predpoklad pokračovania úspešného slovenského príbehu. Príbehu Slovenskej republiky ako člena EÚ, ktorá občanom aj do budúcna ponúka ďalší rast životnej úrovne, zamestnanosť, rozvojové projekty a bezpečnostné garancie.

 

Katarína Cséfalvayová

poslankyňa NRSR a členka Výboru pre európske záležitosti

Zdielať: